Biografia

Adrian Białek – urodzony w niedzielę 29 kwietnia 1990 roku w Nysie. Kontrabasista, gitarzysta, magister sztuki, inżynier bezpieczeństwa, biegły sądowy w dziedzinie sztuki muzycznej. Absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa w klasie kontrabasu i gitary basowej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (2017 r.) oraz pedagogiki medialnej z edukacją artystyczną Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego (2017 r.). Muzyczne podstawy zdobywał w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej w Nysie, Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nysie oraz u wielu profesorów w kraju. Obronił pracę licencjacką ukazującą proces tworzenia środowiska jazzowego w Polsce oraz przybliżającą sylwetkę jednego z największych polskich pianistów i kompozytorów Krzysztofa Komedy. Pracę magisterską badającą wpływ motywacji wewnętrznej i zewnętrznej na rozwój muzyczny uczniów szkół muzycznych I stopnia i ich dalsze kształcenie w tym kierunku obronił w 2017 roku.

Brał udział w wielu projektach muzycznych jako lider oraz muzyk sesyjny, jak również w warsztatach muzycznych m. in. u Richiego Harrisona i Al’a MacDowella przy okazji Urbanator Days 2018, profa Jacka Niedzieli-Meiry, profa Grzegorza Nagórskiego, dra Waldemara Gromolaka przy okazji Namysłowskich Warsztatów Gitarowych, Krzysztofa Ścierańskiego podczas Zgierskiego Festiwalu Gitary Basowej, Adama Milwiwa – Barona i Pawła Konikiewicza przy okazji Warsztatów Produkcji Muzycznej we Wrocławskiej Szkole Produkcji Muzyki, Grega Osby’ego, Andy’ego Middletona i Davida Dorůžkę podczas Festiwalu Jazzowego Green Town of Jazz, Marka Napiórkowskiego przy okazji Cyklu Warsztatów Muzycznych w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Współpracował z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną PSM w Nysie, Big Bandem PSM w Nysie, zespołem Jednym Słowem, Orkiestrą Politechniki Opolskiej, zespołem el12 Opole Politechnic Band, z którym wydał płytę z popularnymi standardami jazzowymi i tematami muzyki filmowej, Big Bandem Uniwersytetu Opolskiego, Big Roll Bandem, Ponad Chmurami, z którym nagrał dwie płyty. Prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m. in. autorski cykl warsztatów muzycznych Akademia Młodego Gitarzysty). Jest twórcą projektu Białek Collective, z którym pracuje nad materiałem płytowym oraz opolskiego duetu White Silence. Aktualnie współtworzy projekt Zagubieni w Intencjach, gra w Slot Art Orchestra i Curse of the Vampire Orchestra.


Jest laureatem 2. Międzyszkolnego Konkursu Pianistycznego (II miejsce) oraz 1. Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Ocalić od zapomnienia” (III miejsce), poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wraz z zespołem Jednym Słowem zdobył Grand Prix 6. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA i 7. Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej oraz II miejsce podczas 36. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA. W latach 2011-2016 był Inspektorem Orkiestry Politechniki Opolskiej. W 2014 roku wystąpił wspólnie z Marylą Rodowicz podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2015 roku realizował praktykę pedagogiczną w Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinie (Estonia). W tym samym roku otrzymał nagrodę Rektora-Komendanta Akademii Obrony Narodowej w Warszawie za wyróżniającą się pracę inżynierską oraz nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe. Był jurorem Festiwalu Złote Gitary 2015. W 2016 roku został nagrodzony przez Rektora Uniwersytetu Opolskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe. Był jurorem podczas 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego oraz 18. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać Naszemu Panu”. W 2017 został wyróżniony w „Przeglądzie Pieśni Religijnych Azoty” za interpretację instrumentalną. W 2018 roku zdobył nagrodę specjalną im. Mariusza Kozioła dla akompaniatora oraz wyróżnienie w 19. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie. W 2019 roku został wyróżniony podczas 50. Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych w Grodkowie. Obecnie prowadzi Akademię Gitary Białek Music w Opolu. Jest członkiem Opolskiego Towarzystwa Jazzowego oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki. Realizuje studia magisterskie na kierunku kontrabas jazzowy w Akademii Muzycznej w Krakowie.


„Moim największym marzeniem jeśli chodzi o całokształt, to nie wypalić się”